Így válasszunk a betonhoz megfelelő sódert
Rengetegen gondolják úgy, hogy a betonozáshoz teljesen mindegy, milyen típusú sódert vásárolnak, csak legyen hozzá elegendő sóder, cement és víz, ennek fényében pedig nagy probléma már nem történhet. Csakhogy ez ebben a formában elég sarkos megközelítés, hiszen minden esetben a leendő beton jellege határozza meg, hogy milyen típusú sóderre lesz szükségünk, de legalább ilyen lényeges például odafigyelni többek között az ömlesztett termék minőségére is.
Amennyiben a Békás Logistic kínálatából elérhető sódertípusok közül válogatunk, a megfelelő minőségben biztosak lehetünk, de a számunkra, illetve az ideális beton kialakításához szükséges sóder kiválasztására így is lényeges lesz nagy figyelmet fordítani. A különféle sóderváltozatok ugyanis nem azért születtek, hogy többféle terméket lehessen árusítani, az osztályozás azért rendkívül lényeges, mert ezzel könnyebb meghatározni, hogy a megfelelő szemcsenagyságot mikor szükséges alkalmazni.
Alapvetően azonban a megfelelő sóder kiválasztása előtt két nagyon fontos kérdést kell feltennünk magunknak, amelyek a következők:
- Milyen szemcsenagyságú sóder kell a betonhoz?
- Milyen minőségű sóder kell a betonhoz?
Lássuk az átfogó válaszokat erre a két kérdésre!
Milyen szemcsenagyságú sóder kell a betonhoz?
Az egyik legalapvetőbb kérdés, ha megfelelő minőségű betont szeretnénk keverni, mielőtt azonban elmélyednénk a témában, fontos rátérni arra, hogy miért is olyan lényeges ehhez a szemcsenagyság?
Tudni kell, hogy a beton kötőanyaga a cement, ami víz hatására kiváló közeget biztosít a sóder számára, azonban csak és kizárólag akkor, ha ehhez elegendő helye van. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nagy szemcsenagyságú sódert hiába szeretnénk finom közegben alkalmazni, például 2-3 centiméteres aljzatot készíteni belőle, ha az ömlesztett termékben akár 2-3 centiméteres kövek is megtalálhatók.
Ilyen közegben nem tud még elégséges kötés sem kialakulni, a beton tehát egyáltalán nem lesz masszív vagy tartós, egyszerűen megreped, felkopik, porladásnak indul, mert a nagyobb sódertípusok egészen más közegben érzik jól magukat, amikor van helyük minden irányban kapcsolódni egymáshoz azért, hogy kellően masszív közeg jöjjön létre.
Az apróbb szemcseméret a finomabb munkákhoz ideális
Az egyes sódertípusok között rengeteg különféle variánst találhatunk, így egészen aprószeműeket is, amelyek már-már a homokhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezek jellemzően a 0-4-es vagy a 0-8-as sóderek, amelyek közül előbbi kétszeri rostálás után nyeri el finom jellegzetességeit. Kifejezetten abból a célból készülnek, hogy amennyiben valamilyen vékony, de tartósabb felületre van szükségünk, akkor a kérdéses ömlesztett termék, valamint némi cement segítségével könnyedén kivitelezhető legyen.
A legapróbb szemcseméretű sóderből például akár még simító vékonyvakolatok is kialakíthatók, egy-két centiméter vastagságú felületek. Ha tehát nagyon finom munkálatra van szükségünk, de a homokot túlzásnak érezzük, mert a tartós felület elengedhetetlen, akkor a 0-4-es sóderre lesz szükségünk.
Hogy mikor kell az ennél nagyobb szemcseméretű variáns? A 0-8-as sóder alapvetően szintén vékonyabb felületkialakításra jó, ha betonozásra kerül sor, ugyanakkor már a 2-3 centiméteres vastagságú felületek sem okoznak problémát egy ilyen sódertípusból készült masszának. Aljzatkészítéshez vagy aljzatok kiegyenlítéséhez, vakolatok előállításához, netán problémás betonfelületek javításához az egyik legjobb alternatívát jelenti.
A vastagabb betonhoz erősebb sóderre lesz szükség
Általános alapszabály a betonozás kapcsán, hogy minél vastagabb és minél erősebb betonra van szükségünk, annál nagyobb szemcseméretű sódert kell vásárolnunk. Ezt sokan nem tudják, és megpróbálnak 0-8-as sóderrel járdát vagy egy kerti sütögető számára tervezett alapot kialakítani, ami sikerülhet ugyan, de tartósságát tekintve össze sem lehet hasonlítani egy nagyobb szemcseméretű ömlesztett termékből készült megoldással.
A vaskosabb betonhoz a 0-16-os vagy a 0-24-es sóder a leginkább ajánlott ömlesztett anyag. Különösen utóbbi segítségével már óriási teherbírású megoldások, komplett vasbeton szerkezetek is kialakíthatók a megfelelő szaktudás mellett, így mindig ennek fényében válogassunk. Egy ház vagy ingatlan alapozásakor, szerelőbeton kialakításakor, járda, kerti sütögető, autóbeálló vagy garázsaljzat lefektetésekor elengedhetetlen lesz a lehető legerősebb sóder kiválasztása, amiből igazán masszív felületek alakíthatók ki.
A kisebb és nagyobb szemcseméret elegyítésére normál körülmények között nincs szükség, legfeljebb akkor lehet indokolt, ha megmaradó 0-4-es vagy 0-8-as sódert kevernénk össze nagyobb variánsokkal, gondosan ügyelve arra, hogy az arányok ne mozduljanak el drasztikusan.
Milyen minőségű sóder kell a betonhoz?
A szemcsenagyság azonban önmagában még közel sem minden ahhoz, hogy jó sódert válasszunk a betonhoz, hiszen ebből a szempontból a minőséget még minimum figyelembe kell venni az ömlesztett anyag kapcsán. Hogy ezt követően mennyi cementet és mennyi vizet használunk a betonmassza kikeveréséhez, az már minden esetben rajtunk múlik, tehát a rossz végeredmény nem az ömlesztett terméken, hanem az emberi tényezőkön múlik majd.
Adja magát a kérdés, hogy mit nevezhetünk minőségi sódernek, ami a jó beton alapja? Leginkább arra kell figyelnünk, hogy a sóderben ne legyen agyag és emberi szennyeződés. A kavics közé kevert föld, vagy bármilyen műanyag-, esetleg üveghulladék nagyon súlyos mértékben meggyengítheti az elkészült betont, ami különösen egy alap esetében óriási kellemetlenségeket és anyagi károkat okozhat a későbbiekben.
Ezen felül ügyelni kell a növényi hulladékokra is. Ha a sóderben túl sok a megmaradó faág vagy egyéb fanyesedék, az a későbbiekben szintén az erős beton meggyengítését, idő előtti repedezését, porladását szolgálja majd.
Összefoglalva tehát mindig a leendő munka, a leendő betonfelület határozza meg, hogy milyen sóderre van szükségünk, így ahhoz igazítsuk a szemcseméretet, miközben ellenőrizzük a termék minőségét is, hiszen így egy nagyon fontos hibafaktort kizárhatunk a sorból.